تبلیغات به سبک مک دونالد

۲۲ مهر ۱۳۹۷

کمپین های خلاقانه و موفق برندهای معتبر همیشه در فهرست علاقمندیهای سازمانها، افراد فعال و علاقمندان در زمینه ی تبلیغات بوده اند. ما نیز از این دایره جدا نیستیم و بررسی و معرفی تبلیغات خلاق را خالی از لطف نمی دانیم.

برند محبوب و معتبر رستوران های زنجیره ای مک دونالد با ترکیب خلاقیت،سادگی و استراتژی درست همواره تبلیغات خود را به شاخص ترین و تاثیرگذارترین تبلیغات دنیا در ذهن مخاطبان تبدیل کرده است.

در تازه ترین فعالیت های این برند دو کمپین جالب به چشم می خورد که در ادامه با آنها آشنا میشویم.

کمپین اول با نام “McMistakes” :

مک دونالد در مورد استخدام کارمندان جدید استراتژی ویژه و مشخصی دارد: بر اساس رفتار استخدام کن،بر اساس مهارت و توانایی آموزش بده.

بر اساس این استراتژی اگر برای استخدام به مک دونالد بروید،تجربه و یا رزومه شما نیست که اهمیت دارد،چیزی که برای مدیران این رستوران زنجیره ای مشهور اهمیت دارد علاقه ی شما به یادگیری است. در راستای همین اعتقاد، آژانس تبلیغاتی TBWA بلژیک به سفارش مک دونالد کمپین و تبلیغات پوستری “McMistakes” (اشتباهات مک دونالدی) را طراحی کرده است و در شعب این رستوران در بلژیک،از دانشجویان دعوت به همکاری کرده است.

این سری پوستر های طراحی شده در نگاه اول معمولی و شبیه به دیگر تبلیغات این برند بنظر می رسند، تا اینکه به آنها دقیقتر نگاه کنید… همه ی آنها اشتباهند! در خواهید یافت که تصادفاً سیب زمینی سرخ شده (سیب زمینی فرانسوی) در ظرف دسر(McFlurry) گذاشته شده، یک همبرگر بزرگ مک دونالد در جعبه ی سیب زمینی گنجانده شده و در آخرین پوستر بستنی خامه ای مک دونالد را در بسته بندی معروف و محبوب برگر بزرگ مک دونالد می بینید. این پوسترها با ترکیب کردن محصولات شاخص و نمادین مک دونالد و بسته بندی هایشان، در واقع اشتباهاتی را به تصویر کشیده اند که رخ دادنشان شاید دور از تصور باشد اما در پایان و زیر هر تصویر این پیام به چشم می خورد: “استخدام دانشجو؛ نیازی به تجربه نیست” (students wanted. No experience needed). این پوسترها از آغاز کمپین در تمام شعب رستوران برای استخدام دانشجویان به چشم می خورند.

آقای “Jeroen Bostoen” مدیر اجرایی-خلاقیت درباره این کمپین میگوید: “شما همیشه به بزرگترین کمپین ها برای برندینگ احتیاج ندارید! کمپین “McMistakes” بعنوان یک نمونه ی بی نقص نشان می دهد که چگونه یک پوستر استخدام در نهایت سادگی میتواند یک برند شاخص را تقویت کند”.

McDonald's creative advertising campaign/تبلیغات خلاق مک دونالد
کمپین بعدی که به تازگی توسط این برند به اجرا در آمده با هدف اصلاح و کمک به تغذیه ی کودکان و با شعار “ما به گوشتخواران کوچک شما یاد می دهیم تا از میوه لذت ببرند” شروع بکار کرده است.

از آنجاییکه میوه و سبزیجات معمولا در لیست علاقمندی های کودکان جایی ندارند و از غذاهای گوشتی بهتر استقبال میکنند مک دونالد اسپانیا با علم به این موضوع که پدر و مادر ها از هر کمکی در جهت تغذیه ی مناسب کودکان خود استقبال میکنند، کمپینی را در این راستا آغاز کرده و با قرار دادن میوه و سبزیجات در قالب بسته های “هپی میل” در منوی خود،کودکان را به خوردن سبزیجات و میوه ها ترغیب می کند.  آگهی های چاپی این کمپین نیز با شعار “ما به گوشتخواران کوچک شما یاد می دهیم تا از میوه لذت ببرند” توسط آژانس تبلیغات TBWA مادرید طراحی و اجرا شده اند.

امیدواریم از خواندن این مطلب  لذت برده باشید.
تهیه و تنظیم شده در آژانس تبلیغاتی امین نوین.
McDonald campaign-happy-meal

آخرین اخبار و مقالات

تبلیغات به سبک خودروسازان

همه می دانیم خلاقیت در تبلیغات ترفندیست انکار ناپذیر برای جذب مخاطبان و در نهایت ترغیب انها به خرید. رویکرد خودروسازان برتر جهان به خلاقیت نیز مهر تاییدیست بر این نظریه که معرفی ویژگی های فنی یک محصول بدون درگیر کردن مخاطب با یک پیام خلاقانه، نمی تواند به  موفقیت بیانجامد.

بیشتر بخوانید

خلاقیت در قالب بیلبورد!

تبلیغات بیلبوردی یا تبلیغات محیطی یکی از پرطرفدارترین و قدیمی ترین انواع تبلیغات هستند که با وجود تحول تبلیغات در دنیای مدرن، همچنان یکی از ابزارهای محبوب تبلیغات از نظر صاحبین کسب و کار و برندها محسوب میشود. تعدادی از خلاقانه ترین بیلیوردهای دنیا را با هم میبینیم. باشد که در کشور خودمون هم شاهد تبلیغات محیطی قوی تر و خلاقانه تری باشیم.

 
بیشتر بخوانید

تاثیرگذاری در یک نگاه!

اثرگذاری برخی از تبلیغات خلاقانه دنیا به قدری زیاد است که گاهی منجر به ایجاد سبک جدیدی از تبلیغات میشود ( نه صرفا تقلید و کپی برداری! که نه تنها مورد توجه قرار نخواهند گرفت بلکه به نابودی برند نیز کمک زیادی خواهند کرد... ). برخی از جالب ترین تبلیغات پرینتی را باهم در این مطلب می بینیم.

بیشتر بخوانید