نگاهی به تبلیغات ATL و BTL

۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۷

تبلیغات بالاخطی(ATL) و زیرخطی (BTL) :

تبلیغات بالاخطی (ATL) و در زیرخطی (BTL) دو اصطلاح است که اغلب در این روزها در دنیای تبلیغاتی غوطه ور هستند و افراد به دلیل ندانستن اختلاف این دو موضوع دچار اشتباه می شوند. ما در امین نوین سعی داریم تا با استفاده از این مقاله نگاهی کوتاه و مختصر به این دو موضوع داشته باشیم و شما رو بیشتر با مفهوم این دو موضوع آشنا کنیم.

تبلیغات بالای خطی (ATL):

تبلیغات بالا خطی یا ATL جایی است که برای تبلیغ برندها و رسیدن به اهداف مصرف کننده مورد استفاده قرار می گیرد که شامل رسانه هایی مثل تلویزیون، رادیو و رسانه های جمعی گسترده است. ای ارتباطی است که هدف آن گسترش مخاطبان است و مخصوص مصرف کنندگان فردی است.

ATL تلاش می کند تا مخطبان گسترده تر و عام تر را مورد هدف قرار دهد و برای این موضوع هزینه های زیادی را اعم از مالی و انسانی پرداخت می کنند.

تبلیغات زیرخطی (BTL):

تبلیغات زیر خطی یا BTL بیشتر شامل بروشور، کاتالوگ، تبلیغات فضای مجازی، استندها پروموشنها، فضاهای نمایشگاهی و فروشگاهی مباشد. همچنین می تواند شامل نمایش محصولات در مکانهای شلوغ (رودشو) مانند مراکز و مکانهای تجاری یا مجتمع مسکونی باشد.

برای بازارهای خاص مانند بازارهای روستایی که دسترسی رسانه های جمعی مانند چاپ و تلویزیون محدود است، بازاریابی BTL با برنامه های مستقیم ارئه دهنده خدمات مصرف کننده بیشترین اهمیت رادارد.

تبلیغات BTL معمولا ارزشهای مختلفی برای خود استفاده می کند که این روشها را با مطالعه و بررسی بازار، مخاطبان و از طریق آزمونهای مختلف پیدا می کند.

BTL ممکن است شامل تبلیغاتی که به طور مستقیم توسط شرکت انجام می شود یا به طور خاص از طریق سازمانهای PR (روابط عمومی) و آژانسهای تبلیغاتی انجام شود.

BTL وسیله ایی است شرکت ها به واسطه آن می توانند محصولات خود را مستقیما به مصرف کننده خود معرفی کنند و از تجربیات آن برای دیده شدن بهتر محصول خود استفاده کنند.

مزایای تبلیغات زیرخطی (BTL):

شاید بزرگترین مزیت تبلیغات زیر خط هزینه باشد، در حالیکه تبلیغات تلویزیونی و رادیویی تمایل دارند مخاطب گسترده تر و عام تری شامل می شوند و برای آن هزینه های زیادی اعم از مالی و انسانی پرداخت می کنند اما در تبلیغات BTL هزینه کمتر و هدفمندتر می باشد.همچنین تبدیل کردن مشتری بالفعل به مشتری بالقوه با روش های زیرخطی آسان تر است. هنگامی که با تبلیغات تلویزیونی یا رادیویی، تنها زاه سنجش اثربخشی این است که مشتریان را چگونگی شنیده شدن درباره کسب و کار بپرسید. پاسخ ها اغلب غیر قابل اعتماد هستند. اما با BTL امکان برقراری ارتباط بهتری با مشتریان فراهم می شود. این یک چشم انداز کسب و کار قرن بیست و یکم مهم است که شهرت بیش از هرزمان دیگری اهمیت دارد.

با این حال رسانه های دیجیتال این مرزهای بین ATL و BTL را تا حدودی شکسته اند و این دو مفهوم را کاملا به هم نزدیک کرده اند.

جالب است، عبارت جدیدی بین ATL و BTL به وجود آمده است که فعالیت هر دو گروه را هماهنگ میکند و آن واژه TTL است.

برگرفته از مقاله تفاوت بین ATL و BTL نوشته دکتر سوگومار.

تنظیم شده در آژانس تبلیغاتی امین نوین

آخرین اخبار و مقالات

تبلیغات به سبک خودروسازان

همه می دانیم خلاقیت در تبلیغات ترفندیست انکار ناپذیر برای جذب مخاطبان و در نهایت ترغیب انها به خرید. رویکرد خودروسازان برتر جهان به خلاقیت نیز مهر تاییدیست بر این نظریه که معرفی ویژگی های فنی یک محصول بدون درگیر کردن مخاطب با یک پیام خلاقانه، نمی تواند به  موفقیت بیانجامد.

بیشتر بخوانید

خلاقیت در قالب بیلبورد!

تبلیغات بیلبوردی یا تبلیغات محیطی یکی از پرطرفدارترین و قدیمی ترین انواع تبلیغات هستند که با وجود تحول تبلیغات در دنیای مدرن، همچنان یکی از ابزارهای محبوب تبلیغات از نظر صاحبین کسب و کار و برندها محسوب میشود. تعدادی از خلاقانه ترین بیلیوردهای دنیا را با هم میبینیم. باشد که در کشور خودمون هم شاهد تبلیغات محیطی قوی تر و خلاقانه تری باشیم.

 
بیشتر بخوانید

تاثیرگذاری در یک نگاه!

اثرگذاری برخی از تبلیغات خلاقانه دنیا به قدری زیاد است که گاهی منجر به ایجاد سبک جدیدی از تبلیغات میشود ( نه صرفا تقلید و کپی برداری! که نه تنها مورد توجه قرار نخواهند گرفت بلکه به نابودی برند نیز کمک زیادی خواهند کرد... ). برخی از جالب ترین تبلیغات پرینتی را باهم در این مطلب می بینیم.

بیشتر بخوانید