تاثیر نام برند بر موفقیت آن

۶ آبان ۱۳۹۷

نامی که برای برندتان انتخاب میکیند واقعا چه تاثیری بر موفقیت برند شما دارد؟

امروز می خواهیم در مورد تاثیر نام برند در موفقیت آن برند صحبت کنیم. درست است که در کشور ما نام گذاری برای یک سازمان تحت تاثیر عوامل خارج از کنترل زیادی می باشد اما سعی داریم در این مقاله از اصول ابتدایی این کار و تجربیات خود در زمینه ی برندینگ صحبت کنیم.

برای شروع مثالی از تاثیر نام کسب و کارها در گذشته را با هم مرور کنیم.

در گذشته شغل و پیشه ی افراد صرفاً راهی برای کسب درآمد تلقی نمی شد، بلکه هویت، اعتبار، نحوه و سبک زندگی افراد رو هم در بر میگرفت. به عنوان مثال فردی که در گذشته طلا فروش و سازنده ی جواهرات بود را “زرگر” خطاب می کردند و همین نام “زرگر” او را از نظر هویت و شکل زندگی و حتی ارتباط با افراد جامعه، متمایز می کرد.

اما هدف از این مثال چیست؟

اولین و شاید تنها چیزی که باید از شما در ذهن مخاطبتان بماند، نام برند شماست. به عبارتی، باید به یاد بمانید تا موفق شوید.

در تعیین نام یک برند باید موارد زیادی را در نظر گرفت مثل حوزه ی فعالیت،کیفیت محصول آن برند،آثار اجتماعی و فرهنگی نام برند و … که در ادامه به بیان برخی از این موارد می پردازیم.

آثار اجتماعی و فرهنگی:

منظور از آثار اجتماعی و فرهنگی نام یک برند، این است که شما در مواجهه با فرهنگ های دیگر و یا خرده فرهنگ های متفاوت دچار مشکل نشوید. به عنوان مثال شاید نام برند شما در فرهنگ و اجتماعی که متولدشده است کاملاً مثبت و قابل احترام باشد اما برای فرهنگ یا خرده فرهنگ دیگری، منفی و توهین آمیز باشد. پس در این زمینه مطالعه و تحقیق بیشتری انجام دهید.

حوزه ی فعالیت:

همانطور که می دانید انتخاب یک نام مناسب باید هماهنگی قابل لمسی با حوزه ی فعالیت آن برند داشته باشد. برای مثال اگر شما در صنعت قطعه سازی خودرو فعال هستید باید نامی برای برند خود در نظر بگیرید که مخاطب با شنیدن آن یاد صنعت دیگری نیفتد و با شنیدن آن نام تصویری کلی از زمینه ی فعالیت برند در ذهنش ایجاد شود. این امر باعث می شود تا مخاطب ارتباط بهتری با برند شما برقرار کند و بهتر آنرا بپذیرد.

کیفیت ارائه ی محصول:

در ابتدای تاسیس و آغاز فعالیت های برندینگ برای تجارت خود با داشتن چشم اندازی واضح و روشن از زمینه و نحوه ی فعالیتتان و همچنین کیفیت محصولتان، بهتر و راحتتر می توانید درباره ی نام آن تصمیم بگیرید و نامی متناسب با شخصیت برندتان انتخاب کنید.

آیا در حال تولید یک محصول کاربردی برای مخاطب عام هستید یا یک محصول خاص برای طبقه ای متفاوت از سطح عادی جامعه؟ دانستن نوع محصول و اینکه مخاطب آن چه گروهی است، نقش بسیار مهمی در تعیین نامی موفق برای یک برند دارد.

مواردی که می توانند به تاثیر گذاری بیشتر نام برند شما کمک کنند:

امیدواریم با خواندن مطالب بالا نگاه بهتری در شما برای تعیین نام مناسب در جهت موفقیت یک برند ایجاد کرده باشیم اما شاید برای شما سوالاتی هم وجود داشته باشد که چرا برخی از کمپانی های معروف دنیا، بی توجه به این عوامل نامی برای برند خود انتخاب کرده اند و موفق هم بوده اند. انتخاب نام برای یک برند باید ترکیبی از دانش فعالیت آن سازمان و هنر شناخت مخاطبان آن باشد، اما گاهی استثنا هم وجود دارد مانند مواردی که نام برند ها ریشه ی تاریخی دارند و یا برآمده از علاقه ی شخصی صاحبین برند هستند.

در آخر اینکه قانون نوشته شده ای برای تعیین نام برند وجود ندارد که ضامن موفقیت آن باشد اما این انتخاب میتواند بطور غیر قابل انکاری شما را در رسیدن به موفقیت، در مسیر بهتری قرار دهد.

امیدواریم این مطلب برایتان مفید واقع شده باشد.
تهیه و تنظیم شده در آژانس تبلیغاتی امین نوین

آخرین اخبار و مقالات

تبلیغات به سبک خودروسازان

همه می دانیم خلاقیت در تبلیغات ترفندیست انکار ناپذیر برای جذب مخاطبان و در نهایت ترغیب انها به خرید. رویکرد خودروسازان برتر جهان به خلاقیت نیز مهر تاییدیست بر این نظریه که معرفی ویژگی های فنی یک محصول بدون درگیر کردن مخاطب با یک پیام خلاقانه، نمی تواند به  موفقیت بیانجامد.

بیشتر بخوانید

خلاقیت در قالب بیلبورد!

تبلیغات بیلبوردی یا تبلیغات محیطی یکی از پرطرفدارترین و قدیمی ترین انواع تبلیغات هستند که با وجود تحول تبلیغات در دنیای مدرن، همچنان یکی از ابزارهای محبوب تبلیغات از نظر صاحبین کسب و کار و برندها محسوب میشود. تعدادی از خلاقانه ترین بیلیوردهای دنیا را با هم میبینیم. باشد که در کشور خودمون هم شاهد تبلیغات محیطی قوی تر و خلاقانه تری باشیم.

 
بیشتر بخوانید

تاثیرگذاری در یک نگاه!

اثرگذاری برخی از تبلیغات خلاقانه دنیا به قدری زیاد است که گاهی منجر به ایجاد سبک جدیدی از تبلیغات میشود ( نه صرفا تقلید و کپی برداری! که نه تنها مورد توجه قرار نخواهند گرفت بلکه به نابودی برند نیز کمک زیادی خواهند کرد... ). برخی از جالب ترین تبلیغات پرینتی را باهم در این مطلب می بینیم.

بیشتر بخوانید