برندینگ

۲ شهریور ۱۳۹۹

دوستان امین نوینی سلام
سعی داریم تا در این مقاله شما رو بیشتر با تعریف برندینگ آشنا کنیم.
اما برای شروع بهتر است تا تعریف برند رو یکبار دیگه مرور کنیم. برند یک واقعیت ذهنی برای یک مجموعه یا یک محصول است و اجزای ظاهری آن مثل اسم و لوگو فقط بخشی کوچک از یک برند را تشکیل می دهند.
این واقعیت یا باور ذهنی توسط صاحبان یک کسب و کار در ذهن مخاطب ایجاد می شود و به مرور زمان مالکیت آن (به صورت معنوی) به مخاطبان و طرفداران یک برند انتقال می یابد.
برند دارای اجزایی چون هویت برند، شخصیت برند و تصویر برند است و باید توجه داشت که برای داشتن یک برند خوب باید ادراک مصرف کننده و تجربه استفاده مصرف کننده از برند باهم هماهنگ باشد.
بطور خلاصه برند یک موجودیت ادراکی است که در واقعیت ها ریشه دارد.
حالا با دانستن تعاریف بالا به سراغ برند سازی یا برندینگ میریم. از نظر لغوی تعاریف گسترده و متفاوتی برای برندسازی وجود داره و در طول زمان این تعارف گاهی رد یا گاهی حتی گسترده شدن اما به ساده ترین شکل ممکن برند‌سازی را میتوان مدیریت ابزارها و ارتباطاتی که در خدمت ساخت ذهنیت و احساسات فردی و جمعی در رابطه با یک محصول (کالا یا خدمات یا شخص) تعریف کرد. برند‌سازی یا برندینگ برای یک سازمان دارای فواید بسیاری از جمله ایجاد ارزش افزوده ، مشتریان وفادار ، عبور از معمولی بودن در یک بازار رقابتی و… دارد. ۲ نکته ایجاد آگاهی ازبرند و تداعیات برند که بهش تصویر برند هم گفته میشه در برندسازی خیلی اهمیت دارد.

فرآیند برندسازی در یک سازمان نباید فقط معطوف به خارج از محیط سازمان باشد بلکه برندسازی در فضای داخلی یک سازمان و درگیر کردن افراد شاغل در سازمان، با فرآیند برندسازی نقش بسزایی در ساختن یک برند درست دارد. تمامی افراد یک سازمان باید با اجزای برند مثل هویت برند، شخصیت برند، فرهنگ برند، بازتابش برند و… آشنا و درگیر باشند.

در مقالات بعدی بیشتر در مورد برند سازی و راه و روش آن باهم صحبت خواهیم کرد.

آخرین اخبار و مقالات

تبلیغات به سبک خودروسازان

همه می دانیم خلاقیت در تبلیغات ترفندیست انکار ناپذیر برای جذب مخاطبان و در نهایت ترغیب انها به خرید. رویکرد خودروسازان برتر جهان به خلاقیت نیز مهر تاییدیست بر این نظریه که معرفی ویژگی های فنی یک محصول بدون درگیر کردن مخاطب با یک پیام خلاقانه، نمی تواند به  موفقیت بیانجامد.

بیشتر بخوانید

خلاقیت در قالب بیلبورد!

تبلیغات بیلبوردی یا تبلیغات محیطی یکی از پرطرفدارترین و قدیمی ترین انواع تبلیغات هستند که با وجود تحول تبلیغات در دنیای مدرن، همچنان یکی از ابزارهای محبوب تبلیغات از نظر صاحبین کسب و کار و برندها محسوب میشود. تعدادی از خلاقانه ترین بیلیوردهای دنیا را با هم میبینیم. باشد که در کشور خودمون هم شاهد تبلیغات محیطی قوی تر و خلاقانه تری باشیم.

 
بیشتر بخوانید

تاثیرگذاری در یک نگاه!

اثرگذاری برخی از تبلیغات خلاقانه دنیا به قدری زیاد است که گاهی منجر به ایجاد سبک جدیدی از تبلیغات میشود ( نه صرفا تقلید و کپی برداری! که نه تنها مورد توجه قرار نخواهند گرفت بلکه به نابودی برند نیز کمک زیادی خواهند کرد... ). برخی از جالب ترین تبلیغات پرینتی را باهم در این مطلب می بینیم.

بیشتر بخوانید