استراتژی محتوا

۲۳ بهمن ۱۳۹۷

در مطالب گذشته در مورد اهمیت و تاثیر تولید محتوا در جذب مخاطبین هدف صحبت کردیم، و مقدمه هایی از استراتژی تولید محتوا از قبیل ویژگی های ساختاری محتوای تولید شده، مانند تازه و مفید بودن، جامع و غیر تکراری بودن، جذابیت و متناسب بودن با مخاطب هدف، هویت برند، فرهنگ سازمانی و … را در اختیارتان قرار دادیم.

در این مطلب سعی داریم تا در تکمیل مطلب قبل، نکات تخصصی تری را، از زبان متخصصین وب سایت معتبر forbes در مورد استراتژی محتوا شامل “۱۴ عنصر اساسی یک استراتژی محتوای قوی” عنوان کنیم که امیدواریم برایتان مفید و جذاب باشند.

۱۴ نکته ی اساسی برای داشتن یک استراتژی محتوای قوی

 1. سئوی قوی داشته باشید:

  با ترکیبی از بهترین شیوه های سئو، محتوایی را آماده کنید که مخاطب هدفتان بدنبال آنست. جستجو در عبارات جستجو شده توسط کاربران، پرسش و پاسخ ها، بازدید ها و مطالب تولید شده توسط کاربران، به شما این امکان را می دهد تا سازگارترین کلمات کلیدی با راهکارها و محصولاتی که می خواهید ارائه دهید را پیدا کنید.

 2. یک تم محتوایی جامع برای تولید محتواهایتان در نظر بگیرید:

  یک تم سه ماهه داشته باشید تا تمام محتوایتان از آن تبعیت کند. تمی که جذاب باشد و به شما اجازه دهد تا محتوایی چند  منظوره تولید کنید که هم برای مخاطبتان آموزنده باشد و هم کمپانی شما را بعنوان یک رهبر فکری (پیشرو) نمایش دهد. هنگامی که یک تم محتوایی دارید، محتوای شما می تواند همیشه کارایی خود را حفظ کند و با یک استراتژی یکپارچه، ارتباط خود را از طریق ویدیوها، بلاگ ها، وبینارها و … با مشتریان و شرکای تجاری شما و دیگر افراد، برقرار نگاه دارد.

 3. لحن سازمانی ثابت داشته باشید :

  هر قطعه از محتوایی که ما تولید میکنیم (با هر فرمتی) باید قبل از انتشار  از فیلتر لحن سازمانی  ما عبور کنند. ما برای تولید هر محتوایی باید یک لحن تعریف شده داشته باشیم که آنرا عیناً مکتوب کنیم به طوریکه هیچ ابهامی در باره ی برداشتی که از آن می شود وجود نداشته باشد. بنابراین هرچیزی که تولید و خلق می کنیم باید با همان لحنی خوانده و شنیده شود که ما در نظر داشته ایم و در غیر این صورت نباید منتشر شود. دقت داشته باشید که “لحن سازمانی” برای هر شرکتی نکته ی بسار مهمیست و نشان دهنده ی شخصیت و فرهنگ برند شماست.

 4. اطلاعات و پاسخ های جامع درباره ی خود و محصولتان ارائه دهید:

  والاترین هدف محتوا، دریافت action از مخاطب است. بعنوان یک حرفه ای در رشته ی خودتان، همه ی اطلاعات ضروری را برای مخاطبتان فراهم کنید و با اینکار نیاز به جستجوی بیشتر برای اطلاعات و پاسخهای مورد نیاز را از او بگیرید. و برای انتقال این اطلاعات از زبانی استفاده کنید که درک جزئیات آن برای مخاطبتان راحت باشد. با این دید به مسئله نگاه کنید که:  محتوای شما فقط یکبار شانس این را دارد که با دادن اطلاعات لازم، مخاطب شما را به خرید مجاب کند.

 5. محتوای مفید تولید کنید:

  در بسیاری از مواقع، تیم تولید محتوای شرکت ها بر روی مسائلی چون اخبار شرکت، ویژگی های محصولات و یا یک تقویم تحریریه موضوعی، تمرکز میکنند. علت اینست که شرکت ها یک روند مشخص و تکراری را بعنوان “بازاریابی محتوا” اشتباهاً به رسمیت شناخته اند. در حالیکه بازاریابی محتوای موثر، تنها از یک قانون ساده پیروی می کند: در مقابله با چالش هایی که مشتری در تصمیم گیری برای خرید با آنها مواجه میشود، به او کمک کن!

 6. هر بخش از محتوا باید یک call to action مشخص داشته باشد: مثل عضویت در خبرنامه، خرید محصول و یا هر فعالیت دیگری. اگر اطلاعات زیادی از مخاطب بخواهید بازخورد منفی خواهید گرفت، اگر چیزی نپرسید هم شانس ارتباط با مشتری احتمالی خود را از دست خواهید داد. محتوای خود را به گونه ای طراحی کنید که مخاطبتان همان کاری را انجام دهد که شما می خواهید.
 7.  سازگاری با کانالهای چندگانه:

  هنگام تولید هر قطعه ی محتوا، به توسعه و نحوه ی نفوذ آن به کانالهای مختلف فکر کنید تا قدرت دستیابی به مخاطب جدید (reach) آنرا به حداکثر برسانید. علاوه بر این به این هم فکرکنید که کجای تقویم محتوایی خود می توانید ازاین محتوا استفاده کنید. (محتواهای تکمیل کننده با استراتژی یکپارچه). محتوای قوی، از ابتدای آفریده شدن خود، قدرت همیشه سبز ماندن (evergreen content) را دارد.

 8. ارائه راه حل برای چالش های مشتریان:

  بسیاری از برندها فقط برای خط زدن یک موضوع از لیست تولید محتوا و یا رتبه دار شدن یک کلمه کلیدی، اقدام به تولید محتوا می کنند بدون آنکه بدنبال ارائه ارزش واقعی به مخاطب خود باشند. از خود بپرسید، “مشتریان من هر روز با چه چالشهایی برای خرید، روبرو هستند؟” و بعد محتوایی را تولید کنید که بهترین راهکارها را برای این چالشها ارائه کند. این روند باعث ایجاد اعتماد بین شما و مشتریانتان می شود و علاوه براین شما را به جای یک فروشنده معمولی، در موقعیت رهبر فکری صنعت خودتان قرار میدهد.

 9. قابلیت تست شدن:

  مخاطبتان باید محتوای شما را بخواهد. ما محتوا ها را تست میکنیم و قطعاتی را که بیشترین عملکرد را داشته اند، هم در کانالهای ارگانیگ و هم در کانالهای پولی امتحان می کنیم و سپس از آن نوع محتوا بیشتر تولید میکنیم. محتواهای تاثیرگذار از قبیل مسئولیت اجتماعی برند (CSR)، تعهد کارمندان و رضایت مشتریان، بهترین بازخورد را دارند.

 10.  ارزشهای سازمانی خود را با محتوایتان تلفیق کنید:

  چه بتوانید ارزشهای اصلی شرکت خود را در معرض بازدید عموم قرار دهید یا نه، حیاتیست که حداقل تم مشابهی از آنرا عیناً در استراتژی محتوای خود پیاده کنید. این کار باعث می شود تا مخاطبین هدف شما بدانند چه چیزهایی برای شما اهمیت دارند و هدفتان چیست.

 11.  برنامه ی چند بعدی برای تولید محتوایتان داشته باشید:

  می دانیم که داشتن یک تقویم تحریریه محتوا امری ضروریست، اما چطور انتخاب میکنید که چه بنویسید و آنرا در چه زمانی منتشر کنید؟  ما برنامه ریزی چندبعدی محتوا را پیشنهاد می کنیم. به این معنی که تمام عوامل کلیدی و موثر از جمله زوایای اصلی کسب و کارتان، تاریخ هایی که برایتان مهم هستند، مدت زمانی که صرف تولید هر محتوا میکنید، مناسبت ها و … را در نظر بگیرید سپس آنها را روی تقویم سالیانه پیاده کنید و هر دو هفته یکبار آنرا بررسی و تثبیت کنید.

 12.  گرافیک قوی و کیفیت تصاویر را فراموش نکنید:

  از آنجاییکه بازه ی زمانی توجه مخاطبین به محتوا، روز به روز کوتاهتر می شود، لزوم ترکیب محتوا با عکس ها و ویدیوهای جذاب و سرگرم کننده بیشتر از قبل است. با اینحال تولید این تعداد محتوای تصویری و ویدیویی برای پشتیبانی از یک استراتژی محتوای قوی، سخت و هزینه بر خواهد بود.

 13.  احترام به نیاز مشتری:

  تولید محتوای قوی و ارزشمند نیازمند بازاریاب هاییست که نیازهای مشتریان خود را در طول پروسه خرید (customer journey) بشناسند. در تولید محتوا، عنوانهایی که نشان دهنده ی احترام و اطلاع شما از مراحل مختلف چرخه خرید مشتری هستند، توجه قابل قبولی را جلب می کنند و نتایج رضایت بخشی را بدنبال خواهند داشت.

 14.  محتوای داستانی تولید کنید:

  محتوای داستانی می تواند هسته ی مرکزی استراتژی محتوای شما باشد. در زندگی های امروز که همه چیز با سرعت پیش میرود، راه حل ها و پاسخ های کوتاه و سریع برای افراد خوشایند است اما مارکتینگ گاهی پیچیده می شود و زمانیکه نوبت به توسعه ی نام تجاری، ایجاد جذابیت و فروش میرسد، هیچ چیز قدرتمند تر از پیاده سازی اصول اولیه ی داستان سرایی، تاثیر گذار نیست، یعنی: سادگی، احساسات، طنز و روابط انسانی.

بکار گرفتن این ۱۴ نکته می تواند برای استراتژی محتوای شما مانند معجزه عمل کند.

آژانس تبلیغاتی امین نوین با کمال میل به همراه نیروهای متعهد و متخصص در تمامی مراحل تولید محتوا  در کنار شما گام خواهد برداشت.

آخرین اخبار و مقالات

تبلیغات به سبک خودروسازان

همه می دانیم خلاقیت در تبلیغات ترفندیست انکار ناپذیر برای جذب مخاطبان و در نهایت ترغیب انها به خرید. رویکرد خودروسازان برتر جهان به خلاقیت نیز مهر تاییدیست بر این نظریه که معرفی ویژگی های فنی یک محصول بدون درگیر کردن مخاطب با یک پیام خلاقانه، نمی تواند به  موفقیت بیانجامد.

بیشتر بخوانید

خلاقیت در قالب بیلبورد!

تبلیغات بیلبوردی یا تبلیغات محیطی یکی از پرطرفدارترین و قدیمی ترین انواع تبلیغات هستند که با وجود تحول تبلیغات در دنیای مدرن، همچنان یکی از ابزارهای محبوب تبلیغات از نظر صاحبین کسب و کار و برندها محسوب میشود. تعدادی از خلاقانه ترین بیلیوردهای دنیا را با هم میبینیم. باشد که در کشور خودمون هم شاهد تبلیغات محیطی قوی تر و خلاقانه تری باشیم.

 
بیشتر بخوانید

تاثیرگذاری در یک نگاه!

اثرگذاری برخی از تبلیغات خلاقانه دنیا به قدری زیاد است که گاهی منجر به ایجاد سبک جدیدی از تبلیغات میشود ( نه صرفا تقلید و کپی برداری! که نه تنها مورد توجه قرار نخواهند گرفت بلکه به نابودی برند نیز کمک زیادی خواهند کرد... ). برخی از جالب ترین تبلیغات پرینتی را باهم در این مطلب می بینیم.

بیشتر بخوانید